Kanał: Szczecin z drona

Metryczka

  • Widownia: 82144
  • Produkcja: AlfaTV 2015
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz, Arkadiusz Sielicki
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Stare Miasto – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, położone nad Odrą. Granicami osiedla są ul.: Kapitańska, Malczewskiego, Matejki z placem Hołdu Pruskiego, pl. Żołnierza Polskiego i Niepodległości i Dworcowa oraz rzeka Odra.

Wały Chrobrego - taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne współtworzące, wraz z Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą pw. św. Jakuba, nadodrzańską sylwetę miasta, widoczną z głównych tras dojazdowych od wschodu biegnących przez mosty i wiadukty. Zaprojektowane i wzniesione według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau w latach 1902-1921 z inicjatywy nadburmistrza Hermanna Hakena, na cześć którego został taras pierwotnie nazwany.

Nowe bulwary zbudowano na Obu brzegach Odry. Piastowski ma 909,5 metrów. Zaczyna się na wysokości zjazdu z Trasy Zamkowej, a kończy aż za Mostem Długim przy Bulwarze Nadodrzańskim. Bulwar Gdyński jest krótszy (pół kilometra), ale jest równie uroczy. Ciągnie się po stronie Urzędu Celnego od Mostu Długiego do Trasy Zamkowej. Oba bulwary przybliżają Szczecin do wody od kilku do kilkunastu metrów po każdej stronie brzegu. Wyposażono je we wszystko co potrzebne spacerowiczom i żeglarzom. 

Bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba – najważniejszy kościół miasta Szczecina oraz najważniejsza budowla sakralna w naszej części Pomorza Zachodniego, zarówno przed 1945 rokiem jak i obecnie. Zlokalizowany na Starym Mieście przy ulicy św. Jakuba 1.

Plac Orła Białego (niem. Rossmarkt) znany historycznie jako Rynek Koński (Roßmarkt), bowiem w jego połudnowo-zachodniej części już w średniowieczu, znajdował się młyn koński. Centrum placu wyznacza Fontanna Orła Białego z 1732 roku. Nieopodal znajduje się Pałac Grumbkowa (Pałac pod Globusem) i katedra. Plac Orła Białego jest najstarszym placem w Szczecinie.

Plac Solidarności jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, w eksponowanym miejscu, obok ważnych zabytków – gotyckiego kościoła św. Piotra i Pawła – jednej z najstarszych świątyń Szczecina, Bramy Królewskiej – barokowej pozostałości pruskich fortyfikacji, wzniesionej jako jeden z cztereczch wjazdów do miasta przez Gerharda Corneliusa van Walrave w latach 1734-1738 i ceglanej siedziby policji – okazałego gmachu urzędu powstałego w początku XX wieku, według planów berlińskiego architekta Oskara Launera. W grudniu 2005 r. odsłonięto ustawiony od strony kościoła pomnik ofiar Grudnia’70 – z żeliwną rzeźbą „Anioła Wolności” Czesława Dźwigaja. W 2014 roku u zbiegu ulic Matejki i Małopolskiej w miejscu przedwojennego Konzerthausu stanęła Filharmonia Szczecińska.

Pomnik Czynu Polaków – pomnik znajdujący się w Szczecinie w Parku Kasprowicza vis-à-vis Jasnych Błoni. Zaprojektowany został przez Gustawa Zemłę, a odsłonięty w 1979 roku. Wysokość Pomnika - 22,5 m, rozpiętość skrzydeł - 6,5 m, waga orłów - 60 ton.

Azoty Arena Szczecin składa się z trzech obiektów: hali głównej, budynku biurowo-usługowego i sportowo-rekreacyjnego. Infrastrukturę zewnętrzną tworzą boiska, plac zabaw, mały amfiteatr, przeznaczone do wypoczynku tereny zielone oraz parkingi. Całość zajmuje powierzchnię ponad 102 tys. mkw., a powierzchnia użytkowa obiektów to ponad 25 tys. mkw. Hala główna może pomieścić ponad 5 tysięcy widzów podczas imprez sportowych i ponad 7 tysięcy podczas koncertów.

 
źródło: wikipedia.org


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze